Lublin
Noc św. Jana w skansenie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej

Noc św. Jana w skansenie

By pw
w Lublin
Opublikowano 2018-06-20
Noc św. Jana w  skansenie czyli w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się w sobotę 23 czerwca 2018 r. między godziną 18:00 a 24:00 na terenie chyba najbardziej malowniczej części skansenu – w położonym nad Czechówką sektorze „Powiśle”.
Noc świętojańska, czyli wigilia dnia św. Jana Chrzciciela, to zasymilowane przez chrześcijaństwo, wcześniejsze, pogańskie święto związane z dniem przesilenia letniego.

W różnych rejonach Polski święto jest znane pod różnymi nazwami:  na przykład na Lubelszczyźnie jest nazywane „nocą Kupały”, w południowej Polsce, między innymi na Śląsku -  „sobótką”, w w rejonie Mazur nazywane jest „palinocką”

Noc św. Jana w w Muzeum Wsi Lubelskiej, to wydarzenie kulturalne z dodatkowymi walorami edukacyjnymi. Wezmą w nim udział zespół odtwarzający obrzędy, kapela ludowa oraz wykonawcy prowadzący warsztaty edukacyjne.
W programie wydarzenia  organizatorzy zaplanowali:
Przedstawienie obrzędowe w wykonaniu zespołu obrzędowego z Hańska na Polesiu, korowód i puszczanie wianków (wianki to jeden z symboli święta) na wodzie oraz zabawę przy ognisku (to kolejny symbol) sobótkowym przy muzyce kapeli ludowej.
Równolegle z trwającym obrzędem wykonawcy prowadzący warsztaty edukacyjne przedstawią publiczności wydarzenia związane z tematyką ziół (to trzeci z najważniejszych symboli nocy świętojańskiej) i ich właściwościami; baśniami i legendami o cudownym kwiecie paproci oraz pokazem wicia wianków, pląsami przy dawnej muzyce, symboliką wody i ognia. Dla dzieci zorganizowany
zostanie konkurs z nagrodami na poszukiwanie kwiatu paproci, a dla dorosłej publiczności na najpiękniejszy wianek.
 
PROGRAM WYDARZENIA NOC ŚW. JANA 23 czerwca 2018 r.
godz. 18.00 - 21.00 baśnie i legendy o kwiecie paproci, pokaz wicia wianków, symbolika ognia i wody, tajemnice lecznictwa ludowego, pląsy przy dawnej muzyce
godz. 19.00 - 20.00 przedstawienie obrzędowe „WILIJA ŚW. JANA” korowód i puszczanie wianków
godz. 20.30 - 21.00 konkursy dla dzieci i dorosłych
godz. 21.00 - 24.00 zabawa przy ognisku sobótkowym i muzyce ludowej

WSTĘP WOLNY!
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej.
Impreza zorganizowana dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Lublin.
Informacja przygotowana na podstawie: https://skansen.lublin.pl/pl/wydarzenia/11688/