Puławy-Kazimierz-Nałęczów
W dniach 1 i 2 września 2018 r. (sobota i niedziela) w Wąwolnicy odbędą się główne uroczystości diecezji lubelskiej ku czci Matki Bożej Kębelskiej.  

Uroczystości odbywają się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września a związane są z przypadającym na 8 września Świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznicą koronacji cudownej figury Matki Bożej Kębelskiej koronami papieskimi, Koronacji tej dokonał 10 września 1978 r. biskup lubelski Bolesław Pylak za zgodą Ojca Świętego Pawła VI.
Ogromny, dominujący z wysokiego wzgórza nad doliną Wisły zamek w Janowcu pozostaje w stanie ruiny od ponad dwóch stuleci. Co ciekawe, wraz z popadaniem w ruinę zamek staje się w coraz większym stopniu obiektem zainteresowania turystów i historyków - początkowo jedynie amatorów. Dopiero w XX wieku zajęli się zamkiem zawodowi historycy.

Najprawdopodobniej pierwsza murowana budowla powstała tutaj jeszcze w XIII wieku. Odkryto bowiem w czasie badan archeologicznych warstwę łamanego kamienia, będąca zapewne śladem prowadzonych prac budowlanych, lezącą pod warstwą datowaną na wiek XIV. Niewykluczone, że przed tą XIII wieczną budowlą kamienną istniała  jeszcze wcześniej budowla drewniano - ziemna - nie natrafiono jednak na żadne jej ślady.

Dzisiejsza, spokojna a nawet nieco senna osada Wąwolnica chlubi się znamienitą przeszłością. Świadkiem jej jest Wzgórze Kościelne, które wznosi się nad dolina Bystrej niczym Wawel nad Wisłą.

Niestety, w odróżnieniu od Wawelu, na wąwolnickim wzgórzu kościelnym niewiele pozostało śladów po średniowiecznym mieście i po jego największej budowli - zamku.

Tradycja jarmarków sięga XV i XVI wiecznej Polski i wzmianki o niej spotykamy nie tylko w zapisach kronikarskich, ale także w pierwszych unormowaniach prawnych zapewniających korzystającym z jarmarków wiele przywilejów. Przyzwolenie na spotkania handlowe i nie tylko brzmiało tak:

W regionie trójkąta turystycznego Nałęczów - Kazimierz Dolny - Puławy mamy cztery stoki narciarskie.

Sercem Nałęczowa jest ponad 20 hektarowy Park Uzdrowiskowy, przez który przepływa rzeka Bochotniczanka tworząc w jego centrum staw z niewielką wysepką.

Na urok Kazimierza złożyło się niezwykłe połączenie piękna przyrody i piękna architektury (do zachowania zabytków, choćby nawet w formie ruin zamku).

Dolina otoczona wąwozami i wzgórzami, wille ukryte wśrod bujnej zieleni, szum drzew, śpiew ptaków - oto pełny, bajkowo-sentymentalny obraz Nałęczowa: miasta ogrodu.