Roztocze

Józefów

By pw
Opublikowano 2018-06-20

Józefów to urocze miasteczko, najsympatyczniejsze chyba ze wszystkich małych miast Roztocza- a konkurencja w tej dyscyplinie jest ogromna. Józefów leży na skraju Roztocza, przy granicy z Równiną Puszczańską, między Zwierzyńcem a Suścem. Nie jest aż tak bardzo nastawiony na turystykę jak Krasnobród czy Zwierzyniec, dzięki temu miasto jest bardziej "naturalne" za to mniej komercyjne. Mieszka tu 2,5 tys. osób i już skala miasteczka tworzy miła atmosferę, a co dopiero okalająca piękna przyroda...

Jakby tego było mało uroku temu maleńkiemu miasteczku dodają zabytki: neobarokowy kościół z 1886 roku p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (część wyposażenia pochodzi z XVIII wieku).  Innym zabytkiem jest synagoga z połowy XVIII wieku - obecnie jest tu siedziba biblioteki miejskiej (i trzeba przyznać że w mało której bibliotece jest taka niesamowita atmosfera) Po józefowskich Żydach pozostał także kirkut (położony między miastem a kamieniołomami). Żydów józefowskich wymordowali Niemcy (co zostało opisane w słynnej książce o 101 batalionie policji). Polacy, również poddani terrorowi, zorganizowali w rejonie Józefowa wyjątkowo silną partyzantkę AK ze słynnym dowódcą, pochodzącym z Józefowa porucznikiem "Wirem" Bartoszewskim. Partyzanci AK i BCh kontynuowali silną tradycję walk partyzanckich z okresu powstań narodowych: pod Józefowem w 1863 Polacy stoczyli krwawą potyczkę z Rosjanami. Wśród poległych był młody poeta, Mieczysław Romanowski, (prawdopodobnie pochowany w Józefowie) którego poezja i działalność powstańcza zafascynowała Konrada Bartoszewskiego - który później sam stał się postacią legendarną.

Zabytki i historia to nie jedyne atuty tego miasteczka.
Józefów jest otoczony zachwycająca przyrodą - na południowych przedmieściach ciekawy, zwłaszcza dla kogoś interesującego się geologia kamieniołom Babia Dolina (w części ciągle eksploatowany). Panoramę Józefowa i okolicy można podziwiać z wybudowanej niedawno obok kamieniołomu wieży widokowej. (uwaga: można z niej korzystać tylko do godz. 19.00). Z kolei na północ od centrum zalew na górnej Nepryszce (tuż obok źródeł, więc z przerażająco zimna
wodą). Na zachodnim skraju miasta, przy trasie na Biłgoraj, na tej samej rzeczce Nepryszce, dawny zalew wędkarski ze stanicą, został ostatnimi laty znacznie rozbudowany - powstała zupełnie nowa, dwuhektarowa cześć ze strzeżonym kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu, plażą, boiskami do gry oraz prowadzącym wokół zalewu szerokim traktem spacerowo-rowerowym. Nowy zalew to niewątpliwie najbardziej popularna wśród turystów letnia atrakcja Józefowa.

Najbliższe okolice Józefowa to istne zagłębie przyrodniczych cudów Roztocza: wiele z nich położonych jest w odległości nie większej niż 10 km od miasta. Około pięciu kilometrów na zachód od Józefowa, nad rzeczką Szum leży Górecko Kościelne; na zachód od Józefowa góra Piekiełko (348 m), na południowy zachód - Rezerwat Czartowe Pole.

Rozległe tereny Równiny Puszczańskiej zostały objęte ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej Józefów jest jedynym miastem leżącym przy granicy Parku i doskonałym punktem wypadowym do jego zwiedzania.

Przez Józefów przebiega centralny szlak rowerowy Roztocza, a inne oznakowane trasy rowerowe to trasa do Florianki i trasa Ziemi Józefowskiej.
Zimą niewątpliwą atrakcja staj się  maleńka wioska Szopowe (około 4 km na północ od Józefowa)- gdzie niedawno uruchomiony został wyciąg narciarski.

Józefów - muzea, imprezy kulturalne, ciekawostki:
    
Izba pamięci Mieczysława Romanowskiego - poety i powstańca z 1863 roku
(w Szkole Podstawowej) Józefów, ul. Górnicza, tel. 84 687 80 79
otwarta: poniedziałek - piątek, w godz. 7.30 - 15.00
Zwiedzanie po wcześniejszym zgłoszeniu, wstęp wolny.

Muzeum Kamieniarstwa im. Adama Grochowicza
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Józefowie, pl. Wyzwolenia 23, tel. 84 687 81 22
czynne poniedziałek-piątek w godzinach 8.00-16.00

Baszta widokowa
Na wzgórzu od niedawna stoi 19-metrowa baszta widokowa, z tarasem, z którego można podziwiać panoramę Józefowa. Charakterystyczną wieżę widać już przy samym wjeździe do Józefowa od strony wschodniej. Aby podziwiać widoki i spojrzeć z szerokiej perspektywy na okolicę musimy wejść po kilkudziesięciu schodach.
Na basztę w Józefowie możemy wchodzić od 8.00 do 19.00, od poniedziałku do piątku. W czasie weekendów wdrapujemy się na wieżę od 12.00 do 19.00. Wejście jest nieodpłatne.

Kamieniołom Babia Dolina,
ul. Słoneczna, Józefów

W połowie czerwca odbywa się w Józefowie Festiwal Piosenki Turystycznej.