Roztocze

Majdan Sopocki

By PW
Opublikowano 2017-08-22

Majdan Sopocki to duża wieś w gminie Susiec (niegdyś to Majdan był stolica gminy). Zabudowania rozłożone są w dwóch częściach (sołectwa Majdan Sopocki I i II) po obu stronach doliny Sopotu.
W południowo-zachodniej części wsi (Majdan Sopocki II)  zabytkowy kościół św. Tomasza Apostoła. Świątynia ufundowana przez Zamoyskich jako cerkiew unicka w 1835 r., później przekształcona w cerkiew prawosławną a na koniec w kościół katolicki.

Największą atrakcja miejscowości i całej okolicy jest zalew na Sopocie. Pięknie położony, w większości otoczony dość stromymi, piaszczystymi brzegami porośniętymi lasem sosnowym zalew ma powierzchnie około 16 ha. Do niedawna słabo znany i mało popularny wśród turystów, obecnie szybko przyciąga coraz większa ich liczbę.

To m.in. efekt znacznej rozbudowy infrastruktury, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich kilku lat. Dwukrotnie powiększona została plaża przy strzeżonym kąpielisku (na zachodnim brzegu zalewu), zbudowane zostało nowe molo z wieżą ratownika, toalety, nowa droga dojazdowa  i nowe parkingi. Jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego Rozbudowuje się też gastronomia oraz baza noclegowa.
Zmiany następują niewątpliwie ku wygodzie większości turystów i rozczarowaniu tych, który znali Majdan Sopocki jako miejsce ciche i spokojne. Na szczęście dla tych ostatnich gwałtownej komercjalizacji uległy tylko najbliższe okolice zalewu i to nawet nie całego. W górnej, płytszej części zalewu, nieco powyżej grobli, akwen stopniowo zamienia się w  sieć strumieni oplatających  zabagnione łąki i wydmy. (Bardzo ciekawa piaszczysta wydma pozbawiona roślinności znajduje się kilkadziesiąt metrów od zachodniego brzegu górnej części zalewu, przy stanicy harcerskiej). Jeszcze dalej w górę Sopotu możemy spotkać śródleśne (lasy są tu sosnowe) jeziorka i pozostałości po dawnych stawach. Panuje tam zupełny spokój i cisza, jeśli nie liczyć śpiewu ptaków i szumu Sopotu, płynącego tu przez głęboki wąwóz przecinający.  
Co ciekawe, woda w tym odcinku Sopotu jest o wiele cieplejsza niż w zalewie – płynąc rzeka o głębokości kilkunastu centymetrów przez kilka kilometrów od źródeł miała okazje się nagrzać.

Z kolei zalew jest zasilany przez wiele źródeł bijących z jego dna – dzięki temu woda jest w nim czysta ale i zimna.
Inne, wydajne źródło daje początek płynącemu piękna dolinką potokowi, dopływowi Sopotu, z jego prawej strony poniżej zalewu. Źródło bije niedaleko cmentarza, za południowym krańcem zachodniej części wsi (czyli Majdanu Sopockiego II)
Warto przejść się również w dół Sopotu, poniżej tamy, gdzie Sopot  płynie przez piękny las, stopniowo zagłębiając się w wąwóz. Około czterech kilometrów (w linii prostej)  poniżej  tamy, za wioską Nowiny, Dolina Sopotu staje się naprawdę głęboka -   rozpoczyna się tu Rezerwat Czartowe Pole.
O wiele bliżej zalewu, bo tylko około kilometra na południe od tamy (za szosą Nowiny – Grabowica) rezerwat „Nowiny”. To 4 hektary bagien i oczek wodnych i torfowisk. Rezerwat powstał  w 1990 roku dla ochrony typowych dla takiego środowiska roślin, takich jak: grzybień północny, rosiczki, bagno zwyczajne, bagnica torfowa i turzyca bagienna.

Dolina Sopotu razem z zalewem i Majdanem Sopockim otoczona jest od północnego zachodu i południowego wschodu wzgórzami. Ich wysokość to około 300 do 320 m npm, czyli nawet 50 metrów ponad lustro zalewu, a jako że w większości są pokryte polami uprawnymi (a nie lasem, który „pozostał” w dolinach)  roztacza się z nich piękny widok na dolinę Sopotu i na Roztocze.