Roztocze
Czartowe pole Czartowe pole

Rezerwat przyrody Czartowe Pole

By PW
Opublikowano 2016-03-07

Rezerwat przyrody Czartowe Pole utworzony został w 1958 roku na środkowym odcinku doliny rzeki Sopot. Jego nazwa pochodzi od legendy, jakoby grasował tu czart który ściągał na ludzi nieszczęścia.  Rezerwat o charakterze krajobrazowym obejmuje 80 hektarów wąskiego terenu głębokiej doliny Sopotu w miejscu, gdzie rzeka przełamuje się przez krawędź Roztocza.


Rzeka o wyraźnym, spadku sięgającym 2,8 % tworzy na tym odcinku progi skalne o wysokości do 60 cm, a dolina, z miejscami bardzo stromymi zboczami, wcina się w otaczający teren na głębokość 20 metrów. Przełomom Sopotu to jedyna dolina na Roztoczu, w której rozwijają się procesy osuwiskowe (zwłaszcza na lewej ścianie wąwozu)

Górny odcinek rezerwatu rozpoczyna się kilka kilometrów poniżej zalewu w Majdanie Sopockim, tuż obok mostu na szosie łączącej Józefów i Susiec, mniej więcej w połowie odległości między tymi miejscowościami. Przy tej szosie (po "susieckiej" stronie rzeki) urządzony jest parking, z wiatą turystyczną i innymi udogodnieniami dla turystów.
Tu rozpoczyna się około dwukilometrowa znakowana ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Czartowe Pole”. Ścieżka prowadzi najpierw po lewej stronie rzeki, w dół, by po około kilometrze zawrócić w górę rzeki po jej drugiej stronie. Ścieżka zaczyna się przy pomniku - symbolicznej mogile partyzantów: „Korsarza” – Hieronima Miąca, józefowskiego dowódcę Armii Krajowej, oraz „Miszki Tatara” – Umera Achomołły Atamanowa, - dowódcy oddziału sowieckiej partyzantki.

Dalej na ścieżce urządzono dziewięć przystanków z tablicami poświęconymi kolejnym tematom przyrodniczym:

  1. Sosna zwyczajna (gatunek dominujący w całej Puszczy Solskiej);
  2. Bór mieszany świeży (drzewostan z przewagą drzew iglastych);
  3. Las mieszany świeży - podczas schodzenia w dól wąwozu pojawia się coraz więcej jodły...
  4. jodły, i to pięknych nawet 150 letnich okazów;
  5. Stanowisko jesionu wyniosłego
  6. Rzeka Sopot (którą przekraczamy i przechodzimy na druga stronę doliny.
  7. Las łęgowy
  8. Olsza czarna
  9. Kasztanowiec biały.

W drodze powrotnej napotkamy w dolinie ruinę papierni, zniszczonej przez powodzie i pożary. W czasach świetności zakład produkował większość papieru w całej guberni lubelskiej. W ostatnim odcinku ścieżki należy zachować szczególną ostrożność (ścieżka prowadzi bardzo wysoko nad dnem doliny). Warto też pamiętać, że pewnej sprawności fizycznej wymaga pokonanie tej miejscami bardzo niewygodniej ścieżki.

W rezerwacie i poniżej rzeka płynie przez tereny Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Po opuszczeniu granic rezerwatu rzeka płynie w coraz bardziej wypłycającej i rozszerzającej się dolinie, by w końcu wpaść do Tanwi w rejonie wsi Osuchy. Ten końcowy odcinek doliny Sopotu był miejscem najkrwawszej bitwy partyzanckiej w Polsce.