Roztocze

Zwierzyniec

By pw
Opublikowano 2018-07-06

Zwierzyniec - położony nad Wieprzem (powyżej Szczebrzeszyna i poniżej Krasnobrodu), otoczony wzgórzami i lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwierzyniec, mimo że nieco mniejszy (3,3 tys mieszkańców) od pobliskiego Szczebrzeszyna jest powszechnie uważany za turystyczna stolicę Roztocza.
Można powiedzieć, turystyczna przyszłość Zwierzyńca zapowiadały już jego początki - założony został pod koniec XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego jako osada prze rezerwacie myśliwskim - stąd nazwa miasteczka. Znaczniejszy rozwój miasteczka nastąpił z początkiem XIX wieku -powstał wtedy browar i pierwsza w Polsce fabryka maszyn rolniczych, a Stanisław Zamoyski przeniósł tu zarząd ordynacji (piękny, późnoklasycystyczny budynek).


Klasycystyczne obiekty zarządu są jednym z ciekawszych zabytków miasta.
Najważniejszy z nich to barokowy kościół na wyspie otoczonej wodami stawu w samym centrum Zwierzyńca, zwany „kościołem na wodzie”. Kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena wzniesiony został w latach 1741-47 z fundacji Tomasza i Teresy Zamoyskich jako wotum dziękczynne za narodziny syna.

Wśród atrakcji Zwierzyńca są między innymi dwa  kąpieliska; na utworzonym kilka lat temu zalewie "Rudka" na Wieprzu, w zachodniej części miasteczka (tu istnieje infrastruktura, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, molo itp).
Drugie kąpielisko - na starych stawach "Echo" na południowych krańcach miasta - w oszołamiająco pięknej scenerii, praktycznie bez infrastruktury (władze próbują ograniczyć ilość turystów w tym miejscu ze względu na zagrożenia dla przyrody)

Są w Zwierzyńcu możliwości korzystania z jazdy konnej, a w zimie można korzystać z wypożyczalni nart i łyżw.
Można w Zwierzyńcu zobaczyć "Zabójcze ryjówki" - ale to nie lokalna atrakcja przyrodnicza, a tytuł jednego z „najgorszych filmów świata” -bo i taka konkurencja jest w ramach zwierzynieckiego festiwalu filmowego. Letnia Akademia Filmowa jest organizowana co roku (od 2000 r.) w browarze Zwierzyniec. Najbliższa LAK w Zwierzyńcu odbędzie się w dniach 5-15 sierpnia 2016 roku.

W Zwierzyńcu, w zabytkowym "Dom Plenipotenta" (Ordynacji Zamojskiej) mieści się siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tuż obok Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN.
22-470 Zwierzyniec, ul. Plażowa 2 tel./FAX (0-84) 687-22-86; 687-20-70; 687-20-66

Dalej na południe, na granicy miasta - stawy Echo, a na zachód od stawów rezerwat Bukowa Góra. Stawy i rezerwat leżą w połowie drogi między centrum Zwierzyńca a wsią Sochy - która jest agroturystycznym zapleczem tych okolic i jednocześnie symbolem zbrodni niemieckich - na miejscowym cmentarzu pochowano prawie cała ludność wsi wymordowanej przez Niemców w 1943 roku. W samym Zwierzyńcu Niemcy założyli obóz przesiedleńczy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. Przeszło przezeń 24 tysiące osób, z czego setki zginęły.

Dalej w górę Wieprza, powyżej Obroczy, leżą dwie "muzealne" miejscowości: Guciów i Bondyrz, a jeszcze dalej za nimi - Krasnobród