Roztocze

Górecko Kościelne i Rezerwat Szum

By pw
Opublikowano 2017-08-22

Wśród interesujących miejscowości Roztocza Środkowego, najpiękniejsze jest maleńkie (liczące 44 mieszkańców) Górecko Kościelne. Leży nad rzeczką Szum, około 10 km na południe od Zwierzyńca i niecałe pięć kilometrów na zachód od Józefowa. Wśród maleńkich wiosek pod względem uroku i atrakcji żadna inna na Roztoczu ani na całej Lubelszczyźnie nie może się równać z Góreckiem Kościelnym. Dzieła rąk ludzkich idealnie harmonizują tutaj z przyrodą.


Głównym zabytkiem tej miejscowości, jak zresztą sugeruje sama nazwa, jest kościół.  Zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku z fundacji ordynata Jakuba Zamoyskiego, na miejscu wcześniejszej świątyni. Kościół  parafialny pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika zbudowany jest z drzewa modrzewiowego. Wewnątrz wyposażenie w dużej części pochodzące z okresu budowy kościoła.
Obok otoczony lasem cmentarz parafialny pięknie położony na falistym terenie. Jak zwykle w tych okolicach pochowano tu między innymi żołnierzy września 1939 oraz partyzantów.

Drugi sakralny zabytek Górecka Kościelnego to zbudowana w XIX wieku na rzece Szum a na palach. Od kościoła (w „centrum” miejscowości) do kapliczki na wodzie prowadzi piaszczysta aleja wysadzona ogromnymi, liczącymi pół tysiąca lat dębami. Po drodze, obok tych zabytkowych drzew mijamy kolejną, „kapliczkę pod dębami”.

Rzeczka Szum płynie w tym miejscu przez dość głęboką, nieco zabagnioną dolinę z zalesionymi zboczami i tworzy własny mikroklimat. Najlepiej przekonać się o tym w gorący, letni dzień, schodząc z rozgrzanej wierzchowiny w chłodną dolinę strumienia.

Tuż powyżej Górecka Kościelnego zbudowana przez mieszkańców zapora na Szumie utworzyła zbiornik retencyjny. Jeszcze dalej, powyżej zbiornika,  utworzono Rezerwat Szum. Obejmuje on 18 hektarów doliny górnego Szumu, która w tym rejonie jest bardziej dzika i głęboka niż w rejonie kapliczki na wodzie. Rzeczka tworzy niewielki wodospady. Przez rezerwat prowadzi ścieżka przyrodnicza licząca niecałe 2 km.

Z kolei poniżej Górecka Kościelnego, w miejscu gdzie nad doliną Szumu przechodzi szosa z Józefowa do Aleksandrowa i Biłgoraja na rzece utworzono kolejny zbiornik retencyjny. Obok zbiornika, przy szosie, przysiółek Sigła i cmentarz wojenny.  
Poniżej Sigły Szum płynie powoli przez szeroką, podmokła dolinę na której założono liczne stawy, po czym wpada do Tanwi na północ od Podsośniny.

Przez Górecko Kościelne prowadzi pięć szlaków turystycznych.  
Ostatnimi laty pojawia się w Górecku Kościelnym oferta dla turystów: noclegi, restauracja a nawet baseny.