Roztocze

Susiec

By pw
Opublikowano 2018-06-05

Susiec to duża, licząca ponad 1300 mieszkańców wieś, stolica gminy i siedziba parafii.
Wieś, zabudowana w typie łańcuchówki, rozciąga się wzdłuż linii kolejowej  na pograniczu dwóch rejonów – Roztocza (po północnej stronie Suśca) i Równiny Biłgorajskiej (po stronie południowej).


Historia:
Początki osady Susiec sięgają XVII wieku, choć pierwsze ślady człowieka pochodzą z III tysiąclecia p.n.e.: archeolodzy odkryli na terenie Suśca ślady pobytu koczowników należących do kultury ceramiki sznurowej (nazwa pochodzi od zwyczaju zdobienia glinianych amfor i pucharów odciskami sznura).
Przez długi czas rejon dzisiejszego Suśca pozostawał porośnięty lasami i niezamieszkały. Słabe ziemie nie sprzyjały osiedlaniu się rolników. Dopiero w XVII wieku pojawiają się wzmianki o gospodarczym wykorzystaniu tutejszych zasobów: wytapianiu żelaza z rud darniowych i zakładaniu tartaków, w XVIII wieku doszło jeszcze wytapianie szkła, powoli rozwijała się hodowla. W drugiej połowie XIX wieku Susiec przekroczył pół tysiąca mieszkańców, by w okresie międzywojennym osiągnąć tysiąc.
W 1939 okolice Suśca były terenem ciężkich walk (żołnierze polscy polegli wówczas zostali pochowani w Suścu na cmentarzu parafialnym). Po klęsce w Suścu bardzo  szybko powstała silna konspiracja (organizacja „KLON”) a w okolicy partyzantka (jeden z pierwszych w kraju oddziałów partyzanckich AK powstał w 1942). Ludność Suśca za okupacji była prześladowana, poddawana  aresztowaniom i w końcu wysiedlona.

Jedynym zabytkiem architektonicznym Suśca położony w zachodniej części miejscowości jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.  Klasycystyczny, murowany budynek wzniesiono w latach 1862-68 w miejsce poprzedniego, drewnianego kościoła pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku. Przy kościele cmentarz.

Susiec jest silnym lokalnym ośrodkiem usługowym. Mieszczą się tu między innymi poczta, ośrodek kultury z biblioteką, ośrodek zdrowia, apteka i sporo sklepów i zakładów gastronomicznych. Bardzo rozbudowana jest baza noclegowa.
Susiec leży przy linii kolejowej Lublin- Rejowiec - Zawada- Horyniec- Lubaczów(bardzo ładna stacja we wschodniej części wsi ) ale pociągi pasażerskie kursują bardzo nieregularnie. Polecamy sprawdzenie aktualnego rozkładu na stronach PKP. Lepiej działają połączenia autobusowe: z Tomaszowem Lubelskim, Biłgorajem, Zamościem i Lublinem. W Suścu funkcjonuje stacja benzynowa.
Susiec jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Roztocza i Puszczy Solskiej, a zwłaszcza położonego tuż obok Suśca Rezerwatu nad Tanwią, ze słynnymi szumami.

W Suścu nie ma uciążliwego przemysłu (jedynie tartak, piekarnia, zakład cukierniczy, zakład produkcji odzieży, a najbardziej uciążliwa bywa dyskoteka) a cała miejscowość ma zdecydowany charakter letniskowy, typowy raczej dla kurortu niż przeciętnej stolicy gminy. W Suścu jest zielono,  są boiska sportowe, dawny park (w stanie niestety już trudnym do rozpoznania). We wschodnim i zachodnim skraju wsi biją silne źródła z których biorą początek strumienie z których połączenia powstaje rzeczka Jeleń. Przy wschodnim źródlisku (około100 m w linii prostej od stacji PKP) zalew  (obowiązuje zakaz kąpieli).

Przez Susiec prowadzą: szlak partyzancki, szlak krawędziowy, szlak południowy, szlak im Władysławy Podobińskiej, oraz, oczywiście, szlak szumów.