Puławy-Kazimierz-Nałęczów

Nałęczów - Kazimierz Dolny - Puławy

By MAT
Opublikowano 2015-03-02

Sercem Nałęczowa jest ponad 20 hektarowy Park Uzdrowiskowy, przez który przepływa rzeka Bochotniczanka tworząc w jego centrum staw z niewielką wysepką.

Znajduje się tu także Pałac Małachowskich, a ugasić pragnienie można "Nałęczowianką" w pijalni wód. Po zwiedzeniu parku koniecznie trzeba się udać na ulicę Lipową, przy której prezentują się stuletnie wille, w pełni ukazujące swoje piękno.

Na tarasie kawiarni pijąc kawę lub herbatę, delektując się śliwką nałęczowską w czekoladzie można się poddać urokom "miasta-ogrodu", który dostrzegli także wielcy pisarze i poeci XX wieku: Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz, Jan Lechoń, Ewa Szelburg-Zarembina, Kazimiera Iłłakowiczówna i wielu innych sławnych ludzi, którzy spędzali tu dni, bądź lata.

Nałęczów jest perłą naszej Ziemi.Tu kuruje się serce, nerwy, poprawia samopoczucie. Jest tu pięć sanatoriów, w tym jedno specjalizujące się w kardiologii, dokąd przyjeżdżają pacjenci po transplantacji serca.

http://www.naleczow.com.pl/

 

Kazimierz Dolny to wyjątkowe miasteczko położone w dolinie środkowej Wisły otoczonej pociętymi przez erozję malowniczymi wzgórzami.

Na urok Kazimierza złożyło się niezwykłe połączenie piękna przyrody i piękna architektury (do zachowania zabytków, choćby nawet w formie ruin zamku). Kazimierz miał więcej szczęścia niż inne miejscowości Lubelszczyzny. Nie bez racji zwany jest perłą renesansu. Jakby mało było tych atrakcji, Kazimierz upodobali sobie już od ponad stu lat artyści - co dodało kolorytu atmosferze miasteczka. W efekcie mamy Kazimierz Dolny - najwspanialsze miasteczko nad Wisła, perłę Lubelszczyzny i stolicę trójkąta turystycznego Puławy - Kazimierz - Nałęczów.

 

Puławy to prawie 50-tysięczne miasto położone na prawym brzegu Wisły, na zachodnim skraju Wysoczyzny Lubartowskiej. To duży ośrodek przemysłowy (tutejsze Zakłady Azotowe są największą fabryką nawozów sztucznych w Polsce), naukowy (pięć instytutów naukowo-badawczych), kulturalny (tu powstało pierwsze w Polsce muzeum) i turystyczny - jako jeden z punktów "trójkąta turystycznego".

Przybywającemu do Puław z daleka rzucą się w oczy ogromne, widoczne z wielu kilometrów, budowle Zakładów Azotowych na północ od miasta (choć w jego administracyjnych granicach), za to ciężko będzie znaleźć centrum: powstałe przy magnackiej siedzibie Czartoryskich miasto, w zasadzie takowego nie posiada.
Puławy są ważnym węzłem komunikacyjnym- leżą na linii kolejowej Warszawa -Lublin oraz na drodze Radom - Lublin. Często jest to więc pierwsze miasto województwa które widzą wjeżdżający na Lubelszczyznę turyści. Są tu dwa mosty na Wiśle (drugi, im. Jana Pawła II, na północ od starego mostu oddano do użytku w 2008 roku i jest to jedna z najpiękniejszych i największych (1038 metrów) przepraw mostowych przez Wisłę. Puławy z racji tutejszego portu rzecznego są też ośrodkiem komunikacji wodnej.

Puławy są największym miastem - wierzchołkiem "Trójkąta turystycznego", które tworzą wraz z Nałęczowem i Kazimierzem.
Miasto mimo iż obecnie ma charakter głownie przemysłowy, robi wrażenie wręcz przeciwne. Tereny mieszkaniowe odgrodzone są od Zakładów Azotowych rozległym lasem, od południa zaś przylegają do miasta należące do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, pocięte wąwozami i porośnięte laskami pagórki. Od zachodu ogranicza miasto nieuregulowana dolina Wisły na której dnie (w pobliżu osady pałacowej) utworzono Rezerwat Łęg na Kępie, chroniący las łęgowy na terenie zalewowym.